BDSM-baari

Aula - kaikille avoimet alueet => Mediatila => Dokumentit, tieteelliset artikkelit, lehtiartikkelit => Aiheen aloitti: tv_tiia - 01.05.2026, 22:13

Otsikko: I-S: Z-sukupolven halut
Kirjoitti: tv_tiia - 01.05.2026, 22:13
Ilta-Sanomissa: Z-sukupolven halut / Katri, 19, Jade, 22, ja Irene, 20, tietävät, millaista seksiä nuoret aikuiset todella haluavat

https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000011869853.html

No, se tiedetään, että iltapäivälehdet keräävät klikkejä nettijutuillaan, mutta ihan lukaisemisen arvoinen juttu kuitenkin. Pitkä juttu, joten lainaan yhtä kohtaa, joka linkittyy tälle foorumille.

"Yhdysvaltalaisen, seksitutkimukseen erikoistuneen Kinsey-instituutin teettämän selvityksen mukaan Z-sukupolvi suhtautuu kinkyyn, kuten BDSM:ään, muita ikäluokkia myönteisemmin.

Katri, Jade ja Irene ovat samaa mieltä. He kertovat, että kinky kiinnostaa monia nuoria aikuisia enemmän kuin vanilja eli niin sanotusti ”tavallisena” pidetty seksi, jossa ei ole mukana fetissejä tai BDSM-elementtejä."
Otsikko: Vs: I-S: Z-sukupolven halut
Kirjoitti: Mr Birch - 25.05.2026, 14:55
Jutussa luodaan tiedonlähteisiin jännitettä epäsymmetrisesti: väitetään että on olemassa yksi kehno koulu, joka opettaa asiat tietyllä tavalla, riskikeskeisesti ja suppeasti ja sitten on yksi hyvä some, jossa "opetetaan miten omista rajoista pidetään kiinni".

Mr B
Otsikko: Vs: I-S: Z-sukupolven halut
Kirjoitti: Hoo - 26.05.2026, 06:37
Vähän hymyilytti tuo kohta missä todettiin että suurten ikäluokkien (ikääntyneemmät) miehet tykkää että myös nainen tekee aloitetta. Siihen ikään mennessä miehetkin on jo oppineet että pelkästään vonkaamalla ja vaatimalla ei heru. Hyvä kun edes joskus.

Pistää pohtimaan tällainen artikkeli, että mikä merkitys on naisten taloudellisella itsenäisyydellä tässä asiassa. Isommassa kontekstissa. Sen suhteen maailma on muuttunut hurjasti ihan kahdessa sukupolvessa (jos teoreettinen sukupolvi on se n 23-25v). On tutkittu että mitä tasa-arvoisempi yhteiskunta, sitä enemmän sukupuolet hakeutuvat stereotypisiin ammatteihin. Naiset mm hoiva-alalle, miehet teknisille. Ei suinkaan niin kuin äkkiseltään luulisi, etttä naiset koodaa ja miehet puhuu järkeä neuvolassa tuleville perheille.

Mitä jos kinkeyden tuleminen on tämän tasa-arvoisen ja vapaan yhteiskuntamme tuote. Supressiivinen asema ns traditional wife roolissa ei tuo lopulta miehillekään iloa. Koska raha on vallankäytön väline ja on kautta aikojen luonut väärän jännitteen parisuhteeseen. Jokainen pystyy nyt toteuttamaan yhä paremmin todellista luontoaan. Ja se luonto ajaa tikanpojan puuhun.