BDSM-baari

Ilmoitustaulu => Miitit => Aiheen aloitti: Najwa - 06.05.2026, 11:31

Otsikko: Työpaja: Leikkisää kamppailua ja painia 6.6.2026
Kirjoitti: Najwa - 06.05.2026, 11:31
TYÖPAJA: LEIKKISÄÄ KAMPPAILUA JA PAINIA


AIKA: lauantai 6.6.2026, klo 16 -19
PAIKKA: Helsinki, Pasila. Tarkka osoite ilmoitetaan osallistujille.


Järjestäjänä Najwa ja Kummitus - rakkaudesta lajiin!


Osallistumismaksu: 10€/hlö
Osallistumismaksulla katetaan tilavuokra.
Jatkossa järjestää lyhyempiä painimiittejä, mikäli riittää kiinnostusta.

Ilmoittautumiset, maksuohjeet ja lisätietoja osoitteesta: 
 playfulwrestling@gmail.com
Sähköpostista sinulle vastaa Najwa.

Maksamalla osallistumismaksun varaat paikan itsellesi.
Mukaan mahtuu 20 henkeä.



MITÄ ON LEIKKISÄN KAMPPAILU JA PAINI?

Sen lempinimi voisi olla vaikka höntsäpaini.

Työpaja perustuu suostumukselliseen voimankäyttöön sekä tutkimme fyysistä vuorovaikutusta ja voiman dynamiikkaa leikkisällä otteella. Leikkisä paini ammentaa inspiraatiota kamppailusta, vaistomaisesta liikkeestä ja kehollisesta ilmaisusta. Tekeminen voi olla hauskaa ja energistä, hikistä ja keskittynyttä, toisinaan voimakkaampaa ja toisinaan lempeämpää. Oikeaa tai väärää tapaa ei ole – toimintaa ohjaavat yhteisesti sovitut rajat sekä osallistujien keskinäinen kunnioitus.

Tilaisuus on  aloittelijaystävällinen!


MITÄ SIELLÄ TAPAHTUU?

Esittely ja tutustumiskierros
Käydään yhdessä läpi käytännöt ja säännöt
Lämmittely- ja suostumusharjoitukset
Tauko
Vapaata leikkisää painia ja kamppailua
Rauhoittumisharjoitus ja vapaaehtoinen halikasa

Painiminen alkaa lämmittelyharjoituksilla. Samalla on tarkoitus tutkia ja oppia suostumuksesta, intensiteetistä ja aikomuksesta sekä siitä, miten ilmaista omia toiveitaan, jotta voiman määrää ja tunnelmaa voidaan säätää sopivaksi.


Huomioithan, että tapahtuman tarkoitus on leikkiä enemmän tai vähemmän simuloidulla voiman käytöllä, joka voi tuntua myös väkivallalta. Jos koet sen laukaisevana, tämä ei ehkä ole sinua varten.


Huomioithan myös, että haavereita voi sattua ja osallistuminen on omalla vastuulla.

VAROITUS - osallistuminen jättää todennäköisesti halun kokea lisää!  :))


Tervetuloa!


Järjestäjien esittelyt:

Najwa ymmärsi jotain olennaista itsessään PlayFight tapahtumissa. Innostus leikkipainiin oli herännyt, mutta koronan myötä tapahtumat loppuivat. Kiinnostus painiin ei kuitenkaan hiipunut, joten pitkällisen pohdinnan jälkeen tapahtuma oli järjestettävä kaverivoimin. Arjessa Najwa tekee töitä muutosvalmennuksen ja ryhmänohjauksen parissa.



Kummitus on ollut mukana SMFR:n toiminnassa vuosikymmenen aktiivisena jäsenenä, tapahtumien järjestämisessä ja valokuvaajana. Kummitus tuntee hyvin painin ja kehonhallinnan elementit ja hänellä on myös taustaa kamppailulajitreenauksesta ja järjestyksenvalvonnasta.

Olemme saamassa kolmannen ohjaajan.