Kirjoittaja Aihe: Lapsuuden traumat ja bdsm!  (Luettu 26092 kertaa)

lusikaaNo

  • Bizarre Club
  • Asiakas
  • *
  • Viestejä: 129
  • Galleria
Vs: Lapsuuden traumat ja bdsm!
« Vastaus #15 : 16.05.2026, 21:22 »
Olen tätä aihetta miettinyt varsin paljon elämäni aikana. Ja ehkäpä juuri sitä että olenko aina ollut tällainen ja tykännyt tietyistä asioista, vai onko ne asiat traumojeni aikaansaannosta. En tiedä, eikä sillä kai lopulta ole edes merkitystä. Koska joka tapauksessa minä olen se mikä nyt olen ja tykkään asioista joista tykkään.

Traumojen olemassa olo häiritsee toisinaan enemmän ja toisinaan vähemmän elämää ja samalla seksuaalisuuttani ja sen toteuttamissa kaikissa minulle mieluisissa muodoissa. Mutta elämä on.

Pitää vaan löytää just itselleen sopivia ihmisiä ja kommunikoida avoimesti. Opetella tuntemaan itseään, halujaan ja kertoa niistä rehellisesti. Joko sitä sit löytää jonkun jonka kanssa olla ja leikkiä, tai sitten ei löydä.

Elämä on riskibisnes. You win some and you loose some.

Mr Kinkerton

  • Smurffit
  • Kanta-asiakas
  • *
  • Viestejä: 336
  • Utelias keski-ikäinen pervo
  • Galleria
Vs: Lapsuuden traumat ja bdsm!
« Vastaus #16 : 18.05.2026, 22:56 »
Itse olen vastikään tajunnut, että olen BDSM:n kautta erotisoinut vahvan lapsuuden traumani, hylätyksi tulemisen pelon.

Ja mikä sai minut miettimään ja oivaltamaan asian oli juurikin tämän pelon yhtäkkinen realisoituminen, ja käytännössä kipuilen tapahtuneen kanssa edelleen.

Vaikka kuinka puhuttaisiin lähtökohtaisesti situationshipeistä, polyamoriasta tai ihmisuhdeanarkiasta, niin minulle etenkin pitkään jatkunut D/s-tapailusuhde on vähitellen rakentuva, intensiivinen, luottamukseen perustuva ja erityinen kiintymyssuhde, jota ei vaan äkillisesti lopeteta ilman kunnon closurea kuten jotain Tinder-keskustelua.

No, välillä oppii kantapään kautta. Toisaalta sain mitä tilasin, vaikka tarkoitus oli toki vaan turvallisesti leikkiä sillä hylkäämisen pelolla, eikä oikeasti joutua kohtaamaan ja käsittelemään sitä.

Kaikki mikä ei tapa, vahvistaa. Onneksi lapsuuden traumoja voi käsitellä terapiassa myöhemmälläkin iällä ja ottaa omia erityispiirteitään jatkossa paremmin huomioon.