Kirjoittaja Aihe: Kuinka spotata epäilyttävä dom  (Luettu 116866 kertaa)

toysnstuff

  • Baarikärpänen
  • ****
  • Viestejä: 592
  • Sinä antaudut, minä pidän sinusta huolen
  • Galleria
Vs: Kuinka spotata epäilyttävä dom
« Vastaus #90 : tänään kello 00:05 »

"Moraaleja on erilaisia" muistuttaa siitä, kuinka jokainen voi pitää omaa käyttäytymismalliaan moraalisena. Siihen riittää pelkkä "kavereita ja perheenjäseniä ei tapeta" ("mutta satuttaa voi, jos ne tarvitsevat sitä") Sopivassa porukassa tuo on jaettu ja hyväksytty, yhteinen moraali. "Normaali", josta muut ovat poikkeamia.

Ketjun aiheen osalta olennaista lieneepi se, mitä henkilö on valmis tekemään saadakseen seuraa - ja sen jälkeen mitä tämän kanssa tulee tapahtumaan. Ja lopulta, mikäli asiat eivät mene toivotusti, ottaako henkilö vastuun omasta toiminnastaan vai ei.

Tässä on sinällään pointti, että vaikka kovasti taas maalataan kaikenlaisia mörköjä, suurimmat möröt, yleistäen, saavat sitä seuraa, ihan hakemattakin.
Niillä mustanpuhuvillahirveillä-moraalikäsityksillä kun tuppaa olevan myös likaisentörkeä-vastakappalekin joiden hakemille asioille on erittäin harvoja toteuttajia.

Ne ongelmat, taas yleistäen, alkavat kun nää kaks ei kohtaa, erilaisista syistä. Yksi yleistys voisi, ainaisen tekijän mustamaalaamisen lisäksi, olla se, että ihmiset
kuvittelevat itsestään paljon, mutta tietävät aika vähän, mikä sitten heijastuu oletuksena tarpeista, joita ei edes ole, vaan ovat esim. erikoisuudenhaluun perustuvia
diipadaapoja.

Mulle tulee kerta toisensa jälkeen olo, että ei puhuta samasta asiasta. Moraali ja moraalittomuus ei tarkoita niitä tekoja, joita on valmis tekemään konsensuaalisessa aktissa. Sen on tarkoitus viitata ihmisen omaa toimintaa ja käyttäytymistä säätelevään sisäiseen (ts. sisäistyneeseen) arvojärjestelmään. Käsitykseen siitä, miten toisten ihmisten kanssa yhteisesti jaetussa maailmassa on hyväksyttävää ja oikeudenmukaista toimia. Esim. meneekö oma etu tai omat halut muiden edelle - jos haluan, niin onko toisen mielipiteellä tai kokemuksella väliä niin paljoa, että se voisi saada minut jättämään haluni tyydyttämättä. Käytännön esimerkki olisi toisen ihmisen hyväuskoisuuden tai haavoittuvuuden hyväksikäyttö, tietoinen harhaanjohtaminen hurmaamistarkoituksessa, tilaisuuden hyväksikäyttäminen ei-sovittujen asioiden toteuttamisena sessiossa, sovittujen rajojen ylittäminen sessiossa, jne.

Psykopatiaa tutkineen Robert Haren tiimi haastatteli vankilassa 'hc-psykopaatteja', joista yhden lausahdus jäi mieleen kuvaavana esimerkkinä äärimmäisestä toisen ihmisen esineellistämisestä: "She had a great body and a nice ass, so I helped myself." Jos ja kun toiset ihmiset eivät ole erillisiä olentoja, joiden kokemuksilla, tunteilla ja kärsimyksillä olisi mitään merkitystä henkilölle itselleen, tuollaista tapahtuu. Tässä ketjussa on puhuttu narsistisesta persoonallisuudesta ja sen vuorovaikutuksellisista ilmentymistä siksi, että mielenmaisema on samansuuntainen - ellei samanlainen - kuin em. sitaatissa. "Kaikki psykopaatit ovat narsisteja, mutta kaikki narsistit eivät ole psykopaatteja." Koska tällaiset henkilöt eivät tyypillisesti itse kykene tiedostamaan mikä heissä on ns. vialla muiden näkökulmasta - tai ainakaan koe sitä ongelmaksi - muiden osaksi jää oppia tunnistamaan ja varomaan riittävissä määrin, jotta voivat suojella itseään. Vaikka joissakin asioissa ihmiset eivät kovin helpolla ota varoituksia kuuleviin korviinsa (kun taas toisissa asioissa ottavat: "älä mene jäälle, se on tosi ohutta") niin silti näin saattaa käydä. Tai oppiminen kantapään kautta nopeutuu, kun muistaa miten onkin lukenut juuri samaisista asioista, joita itse päätyi todistamaan. Tällainen tiedon ja kokemusten jako on yksi tapa pyrkiä vähentämään inhimillistä kärsimystä.

Nyt puhutaan vain niistä tilanteista, joissa tällaista tapahtuu. Sitä ei ole mielestäni tarvis mieltää mustamaalaamiseksi. Eikä siten pitäisi olla tarvetta asettua puolustamaan "mörköjä", koska tuollainen konsepti ja käsitys näyttäisi olevan virhetulkinta ketjussa käsitellystä aiheesta.

Ellei sitten oikeasti halua alkaa puolustelemaan manipulatiivista käytöstä sekä psyykkisten ja/tai fyysisten rajojen rikkomista.

stoge

  • PoVi
  • V.I.P.
  • *
  • Viestejä: 3145
  • Väkivalta kuuluu makuuhuoneeseen
  • Galleria
Vs: Kuinka spotata epäilyttävä dom
« Vastaus #91 : tänään kello 01:13 »
.

Puhutaan samasta asiasta, mutta eri lasien läpi.

Moraali, arvomaailma käsitteenä, on aivan liian suppea ja tilannesidonnaisesti muuttuva käsitteistö määrittelemään oikeastaan mitään, paitsi hetkellistä suhtautumista/ulosantia. Suhtautuminen kun tuppaa muuttumaan tilanteen mukaan.

Asioiden "vääryys" onkin sitten paljon laajempi kirjo ja monitahoinen, usein yksilötasolle, menevä aihe.

Mutta, jos aiheena halutaan käsitellä sitä, miten limaiset setämiehet kiiman kiilto silmissään, manipuloivat viattomia tyttölapsia irstaisiin tekoihin, ilman, että
tyttölapset ymmärtävät mihin antavat suostumuksensa, kyllä, voidaan sopia, että se on universaalisti väärin.  O0




Lady Whip

  • Turun Baletti
  • V.I.P.
  • *
  • Viestejä: 3472
  • Sadistinen Gfe-Domina
  • Galleria
Vs: Kuinka spotata epäilyttävä dom
« Vastaus #92 : tänään kello 04:06 »


Mutta, jos aiheena halutaan käsitellä sitä, miten limaiset setämiehet kiiman kiilto silmissään, manipuloivat viattomia tyttölapsia irstaisiin tekoihin, ilman, että
tyttölapset ymmärtävät mihin antavat suostumuksensa, kyllä, voidaan sopia, että se on universaalisti väärin.  O0

OT.
Olen aina ihaillut Stogen kykyä ilmaista asioita realistisesti  ;D

Hoo

Vs: Kuinka spotata epäilyttävä dom
« Vastaus #93 : tänään kello 04:18 »
Sama. Stoge puhuu siitä miten ne asiat vaan menee käytännössä. Ja minä siitä miten ne tyttölapset sitten reagoi ja miksi,  koska kuten sanonta kuuluu: helvetissä on erityinen paikka naisille jotka eivät auta toisiaan. Miehet pitävät omia puoliaan ja naiset näkevät heidän kantansa herkästi kun selittävät moraaliset dilemmansa, mutta harvempi mies korvaansa lotkauttaa millekään alistuvan nartun henkiselle tilalle kun tiukka paikka tulee.

Tässä hedonistisessa nykymaailmassa jokainen pärjää omillaan ja yhteiskunnasta on tulllut ihmisen turvaverkko. Uskotaan johonkin pirun moraalihyveisiin mitkä on teeseihin joku alunperin nakutellut, vaikka ihmisen käytös on usein jotain ihan muuta. Harvoilla on läheisiä ihmisiä kovin paljoa tukemassa ja turvaamassa elämän perustaa. Siksi käytös on monilla kovin epäjohdonmukaista. Olematta narsististakaan. Me vain selviydytään -useimmiten.
« Viimeksi muokattu: tänään kello 07:02 kirjoittanut Hoo »