Kirjoittaja Aihe: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?  (Luettu 1473 kertaa)

Kolumnisti

  • Moderator
  • Kanta-asiakas
  • *
  • Viestejä: 374
  • Galleria
Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« : 29.07.2025, 16:53 »
Hiljaseks vetää, vai vetääkö?

Täällä on hiljaista nykyään.
Luin oheisen kommentin hiljattain ja se laittoi ajattelemaan asiaa enempikin.

Baarin sisältöhän on juurikin se, minkälaiseksi me, baarin jäsenet se kirjoitetaan. Ärsytys- ja vitutusketjut jo poistettiin onneksi korona-aikana, mutta jäljelle jäi ilahtumisia ja ajatuksia, puhumattakaan foorumin aihesisällöistä, jos hupikanaviin ei halua osallistua.

Kaikesta ei tarvii olla kokemusta, jotta aihekanaviin voi kirjoittaa, kunhan muistaa, ettei sheimaus ole ok, vaikka se ei just sun juttus olisikaan.

Jos yhtään mielenkiintoista otsikkoa ei löydy, sellasen voi itse luodakin. Ei aloitusten tarvii olla loppuun asti hiottuja, ne voi olla vaan avauksiakin, joihin muut sitten täydentää. Eikä vastatakseen tarvii tietää asiasta kaikkea, voi kirjottaa fiiliksen mukaan omia ajatuksia aiheesta ja vaikka täydentää mielipidettä ajan kanssa, kun tietoa tai kokemusta alkaa löytyä.

Mitäs sanot?
Mistä juteltais tänään?


-Flikk-

NaughtyGorgeous

  • Helsingin akateemiset kinkyt ry
  • V.I.P.
  • *
  • Viestejä: 2317
  • Galleria
    • Blogi
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #1 : 29.07.2025, 21:14 »
Ehkä vähemmistöfobisuus on vaan vihdoin tehnyt tehtävänsä?

stoge

  • PoVi
  • V.I.P.
  • *
  • Viestejä: 3068
  • Väkivalta kuuluu makuuhuoneeseen
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #2 : 29.07.2025, 21:26 »
Ikä ja elämä on tehnyt tehtävänsä.
Sukupolvi on vaihtunut tuoden mukanaan uuden populan.
Vanhat on, satunnaisia dinosauruksia lukuunottamatta, kadonneet meteoriittien tuhkapilviin.

Uudet ajat, uudet kanavat, vanhat asiat. Ainoastaan nimet muuttuu.

 :o

KalvinK

  • Smurffit
  • Baarikärpänen
  • *
  • Viestejä: 642
  • Tykkää sitoa nättejä nakuja naisia.
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #3 : 29.07.2025, 21:47 »
Kaikki, mitä voidaan keksiä, on jo keksitty
Charles H. Duell, 1899

Charles H. Duell'ia mukaillen: "Kaikki, mitä voidaan kirjoittaa, on jo kirjoitettu"?

Punisher

  • Kanta-asiakas
  • ***
  • Viestejä: 269
  • Sitä käsittelyä saa mitä tilaa
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #4 : 30.07.2025, 04:08 »
Niin että se sheimaus  ja tylyttäminen ...
Sitä on hyvä jokaisen pohtia tekeekö  se kenties onnellisemmaksi tahi jopa seksikkäämmäksi?


Tätä jäin pohtimaan kun yllättäen aivan muissa yhteyksissä keskellä kirkasta päivää lomareissullani sain lisätietoja 2023 Itsenäisyyspäivätienoon tapahtumista.
Tyydyn toteamaan että kyllä. Kun tiedusteltiin niin tosi on.
Kuitti löytyy eräästä Tsekkiläisestä gloryholesta missä on myös olemattoman lyhykäisen neuvottelun venttastunnit..

Täytyy myöntää että melkoisen sotkun saivat aikaan kun intoilu meni kaiken ylitse.

Se  yllättävä tapaaminen sai pohtimaan laajemmin mennyttä varttivuosisataa.
 Tässä lajissa paljon on muuttunut mutta nyt on uusi polarisoitumisen aikakausi meneillään,uusi sukupolvi ei kunnoita vanhoja boomereita ei dinosauruksia ja netistähän ihan kaikki mallit saadaan siitä miten toimia.

Aika on muuttunut että kiire kiire kiire ja enää ei kukaan halua tai muista analogista aikakautta kun aivan kaikki piti opettaa kasvotusten tahi jopa kädestä kiinni pitäen. Kuusi kertaa harjoittelua joka oli sovittu joko lankapuhelimella tai muutoin. Älä skippaa tapaamista tai palaat lähtöruutuun..
Netin markkinoimia lelujakaan ei ollut saatavilla.Jotain saattoi saada mutta itse ne aprhaimmat valmistetaan  ellei ollut "Beate Uhse"  tyyliseen kauppaan hyviä yhteyksiä.

 Noo joskus tullut jotakin toki valmistettua. Oma dunkkari 1999-2015 nyt kymmenen vuotta leikkinyt pääosin kotona, mutta tämäkin tulee nyt muuttumaan. Elämä kun tuo välillä yllätyksiä tullessaan ja aina ei kaikki mene kuin Uuno Turhapuro elokuvissa.


Silti kiitoksia ja arvostusta tulee usein annettua aivan liian vähän joten lähetetään nyt kiitolliset terveiset ihan kaikille ihanille ihmisille kenen kanssa on ollut etuoikeus saada jotain vaatteet päältä pois action toimintaa tahi vaikka  kehitellä jotain uutta välinettä.
Toivon että missä ikinä olettekin elelette antoisaa elämää jonkun kanssa joka ymmärtää.
Vaikka emme ole iho ihoa vasten tahi tuhisemassa kainalossa en muistele yhtäkään teistä pahalla vaan mukavilla kokemuksilla.




Sheimaus ei ole vain tämän baarin ongelma vaan laajemmalle levinnyt asenne että kaikki mulle tänne heti., pitäisi olla täysin täydellista todellinen napakymppi tahi näppäimistö laulaa ja somessa jaetaan ihan kaikki-mikä pettymys tyylillisesti.

Vaivaa tapahtumien eteen ei viitsitä nähdä.
On helpompaa mennä ylitse siitä mistä aita on matalin eli tulla käenpoikasena valmiille ja kas, jopa tapahtumia kaappaillaan  pullistellaan sen jälkeen niiden olevan nyt "leveämillä hartioilla"
Miltei naurattaa tämä "minä vastaan toiminnasta" Elvistely näillä spekseillä ja failiteeteilla.

Toisaalla  riippuen siitä missä liikuskelee on suuriakin eroja jopa alueellisia. Paljon on myös näitä asioita ymmärtämättömien ylenkatseinen ja tylyttävä asenne " naistenhakkaajista" on aivan liian usein se päällimmäinen kommentti kun mustasukkainen vanilja  kenellä on myös hillitön pätemisen tarve olla joku katselee kinkytouhuiluja ymmärtämättä alkuunkaan mistä on kyse.

Siitä noussee se halu kokeilla ja kas,rajoja ymmärtämätön on äkkiä tilanteessa jonka jälkiselvittelyt käydään muualla kun somessa tahi  Kummelimaisesti Sorin  laulajien kanssa

Varmasti ihan kaikille todella tuttua tekstiä eri asiayhteyksistä tuo edelläkirjoitettu ja  kun asennoituminen väheksyttävänä vähemmistönä loistaa toiminnasta ilmeistä ja eleistä läpi niin???
Tuolla asennevammalla ei takuulla ole ns. mahtimies vaan noteeraamaton nooby kun luokittelee ihmisiä kelpaaviksi tahi ei.

Nyt kun lomat on lusittu ja lomabudjetit käytetty pitäisi valmistautua syksyn rientoihin. varmasti moni muukin miettii mihin kaikkeen rahat riittävät kun opiskelijoiden asumisetuisuuksia on leikattu ja ne onnelliset joiden tileille kilahtaa vielä lomaltapaluurahat ja on koululaisia ja koulutarvikehankintoja niin jostakin on tingittävä.

Mediatietojen mukaan jopa marjanpoimintatulot voivat vaikuttaa tulorajoihin ja sitä kautta etuisuuksiin.

Mutta kun nyt vanhoja muistelin niin vanha sanonta on myös se että aina on rahaa siihen mitä pitää tärkeänä.

Noh eivät asiat nyt niin huonosti ole. Veneerisiä tauteja ei ole, tässä illan myötä veistelin Juhannusruususta uusia piiskoja tulevia tarpeita varten.
Onkin jo aika lähteä taas tien päälle matka on pitkä mutta toivon kaikille hyvää ja antoisaa syyskesää autossa soinee Agents Kuiskaan sulle sen..


MikkoMystikko

  • Asiakas
  • **
  • Viestejä: 148
  • Idiootti olen :)
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #5 : 30.07.2025, 19:51 »
En sano seuraavaa mitenkään tuomitsemistarkoituksessa tai häpäisytarkoituksessakaan jne., vaan ihan perus huomiona:

Nuoremmalla ikäpolvella, ainakin täällä kaupungissa, tuntuu aina olevan joko kännykkä naamalla (älypuhelin siis), tai kavereita joiden kanssa hölistä ja railata. Onhan se hyvä että on näitä asioita, varsinkin tuo jälkimmäinen... mutta jotenkin tuntuu että tuo ruudun tuijotus, kun siitä ei voi pitää taukoa... onko nuorista moni menossa vähän sinne minne ei ehkä kuitenkaan kannata jäädä loppuelämäksi onnea etsimään?

Eli virtuaalimaailmaan, internettiin, deittiäppeihin, jne.

Kysyn: kohtaavatko nuoret enää uusia ihmisiä, ihan ns. "aidosti"?

Ja tietty ei voi yleistää, ei. Maalla kaupunkipainajaisen ulkopuolella on varmasti eri meininki. Mutta mietityttää, onko se kuitenkin se kännykkä, se älyluuri?

Musta tuntuu, että se ruuturiippuvuus voi tehdä ihmisestä sellaisen, että sitten kun tulee tällaiselle foorumille missä aidot ihmiset kirjoittelee tahdikkaasti mutta silti raa'an todellisesti asioista, niin jo siinä vaiheessa voi nousta pala kurkkuun.

Mä eksyin / löysin tänne kait joskus 2019 ja otin nimimerkin "RuoskaMikko", kun miksei... olin uusi. Silloin oli tosi mielenkiintoista olla täällä, mutta huomasin pian ettei minusta ole edes omanlaisteni kanssa olemaan 'intiimisti', ihan livenä. Ei siksi ettenkö kaipaisi sitä, tai koska olisin joku normi kriteereillä painajainen, vaan ihan vaan... liian tunnevammainen, ja en tajunnut että peittelin koko ajan sitä Sisintäni. En 'avannut sydäntäni'.

...

Ymmärrän siis hyvin sen, että kellä tahansa voi nousta pala kurkkuun kun tulee tänne ekaa kertaa, ja ei sitten tiedä miten olisi sekä se oma aito itsensä, että joku josta täällä joku toinen voisi tykätä vähän. Ja juuri tätä se ruuturiippuvuus vaikeuttaa, kun on liikaa ruudun äärellä eikä kohtaa itseään saati muita, elävässä elämässä.

Internet ja kännykkä ja tietokone on hienoja asioita. Mutta ne on työkaluja, ei itse se joka me ollaan. Jos tämän muistaisi ne jotka tulee tänne, ja jos heille joku rohkaisu voitaisiin antaa siinä alussa jos uskaltavat esitellä itsensä, niin kai tänne nuorempaakin polvea virtaisi enemmän.

Tosin... nuoret on nykyään monet joko himokristittyjä ja tosi konservatiiveja vanhoillisia, tai toiseen 'ääripäähän' menneitä, ja sit niitä taviksia on paljon. Ja olen ymmärtänyt, että heillä on tuo "hiljainen kiusaamisen kulttuuri", että ei oteta mukaan kiusattua ja käännetään selkä just silleen että se sattuu, vaikkei päällepäin toiset ehkä tajua että nyt ihmistä kiusataan.

Mä en sano mitään tätä syyttääkseni, vaan ihan vaan huomiona. Vastakkainasettelu on skeidaa, ja jos me jotain tarvitaan niin rohkaisun antamista heille jotka ovat ylipäätään löytäneet tänne ja laittaneet edes yhden viestin jonnekin täällä.

Just my 2 idiots?

fido

Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #6 : 30.07.2025, 21:18 »
Tykkään hiljasuudesta, ei mua haittaa. Sitä paitsi jäseniä on yli 7000, ja se on paljon se, on ollut toki enemmänkin muistaakseni. Arkiston/kirjaston laajuus, monimuotoisuus ja laatu on tärkein, informaatiota piisaa. Tämä on tosi iso atk, teraatk ainakin vähintään. Runojakin niin, että Lönruuttikin kalpenis, ei toki sisällön vaan määrän takia.

Pip

Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #7 : 30.07.2025, 21:32 »
Baarin läpikäyneitä on tällä hetkellä 39747. Toki osa on tuplanikkejä, kun ajan kanssa vanhempi nikki poistunut ja pitänyt kirjautua uutena, mutta kyllä täällä kasvava trendi on ollut.

Laura

  • Smurffit
  • Baarikärpänen
  • *
  • Viestejä: 678
  • Fucking sunshine
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #8 : 31.07.2025, 01:15 »
Kyllä keskustelu jatkuu. Se on vaan siirtynyt discordin puolelle.

janne_s

Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #9 : 31.07.2025, 17:23 »
Kyllä keskustelu jatkuu. Se on vaan siirtynyt discordin puolelle.

Mites tuonne pääsee keskusteluihin mukaan?

IKRM

  • V.I.P.
  • *****
  • Viestejä: 1545
  • kizzzan Herra
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #10 : 31.07.2025, 22:42 »
Ei maksa vaivaa kirjoitella tänne.

IKRM

susa-anniina

  • Smurffit
  • Baarikärpänen
  • *
  • Viestejä: 869
  • Galleria
Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #11 : 01.08.2025, 00:48 »
Tähän foorumin hiljenemiseen on monia syitä.

Tapa viestiä ja kirjoittaa (ja lukea) on muuttunut. Tämän tyyppinen otsikoiden alle jäsennelty rakenne taitaa olla nuoremmille vieraampi. Tokihan tuolla discordissakin on kanavia, mutta erilailla. Monille sellainen sopii, itselle oikein ei (puolipakolla käytän siellä muutamaa juttua, kun muut on siellä ja asioita pitää saada hoidettua). Eli baari kanavalla en ole kun oma tapa viestiä on erilainen. Tuolla ole vähän kala kuivalla maalla, ja usein kommentoin ihan väärän ketjun alle tai kannuun, kanavaan, mitälie.

Ylipäätään nykyään on enemmän vaihtoehtoja viestimiseen. Dinosaurusten aikaan oli vaan Cityn kinkybaari. (Sitä ennen ehkä joku mistä en edes tiedä.) Joka sitten hiljeni tai hävisi johonkin, en edes tiedä sitäkään, että mihin tai miksi. Näin on-off aktiivina on huomannut, että siten oli ainakin Tuntematon maa (sellaisena keskustelualustana siis) ja Leikkikehä ja nyt tämä. Mahdollisesti olen jonkun skipannut epähuomiossa kokonaan. Ihmiset liikkuu ja alustat muuttuu. Ja muutaman vuoden kun keskittyy muihin tuttuihin enemmän, on taas ihan pihalla.

Nyt vaihtoehtoja alystoihin ja foorumeihin on monia. Lähes kaikilla on varuksi nimimerkki jokaisella foorumilla, ettei vaan missata mitään tärkeää, mutta sitten aika ja mielenkiinto riittää vain yhdessä paikassa olemiseen. Nyt se on selkeästi joku muu foorumi.

Sitten myös ihmisiä on tullut lisää ja se tarkoittaa, että mielipiteitä ja tapoja olla kinky ja toteuttaa itseään, on enemmän. Unohdetaan se, että vaikka joku tapa olisi itselle paras, yleensä joku toisin toimiva ajattelee omasta tavastaan samoin. Jotenkin myös ihmisten tapa keskustella on muuttunut. Osa tuntuu loukkaantuvan kaikesta. Jos joku sanoo tai katsoo heidän tulkintansa mukaan väärin, tulee paha mieli. Sitten ei tiedä oikein mitä uskaltaisi sanoa. Sitten osa menee sen taakse, että "noi nyt loukkaantuu aina", eikä yhtään mieti mitä tai varsinkaan miten, asioita sanoisi ja sanoo sitten niidenkin edestä,jotka varovat sanomisiaan. Sellainen tappaa keskustelua.

Osa sitten tarkoituksella tulee täällä jokaiseen ketjuun provosoimaan ja tuntuu, että riidellään tarkoituksella. Osa ei edes yritä kuunnella muiden sanomisia tai miettiä sitä, miksi toinen näkee asiat eri tavalla ja ehkä itsekin voisi oppia jotakin uutta. Lopulta sitten kaikkien on paha mieli. Tai jos joku uusi ja innokas kysyy jotakin, kommentoidaan, että tästä on jo ketju ja linkataan joku voisi vuotta foorumin pohjalla ollut ketju siihen.

Itse olen täällä kun tämä tapa viestiä sopii itselle ja sitten täällä on ainakin aina hetkittäin kivoja ihmisiä piipahtamassa. Monia hyviä tyyppejä löytynyt täältä ihan osaksi omaa live-elämää, tätä kautta olen löytänyt tieni mukaviin tapahtumiin ja jokusen järkännyt itsekin ja sitten täällä on aikojen saatossa ollut ihan meheviä keskustelujakin. Toi oli hyvä muistutus, että palstalaiset tekee tänne sen keskustelun. Jos jokainen käy vaan lukemassa (ja arvostelemassa) muiden kirjoitukset, ei synny uusia ketjuja. Voisin tosiaan itsekin aktivoitua tekemään jonkun aloituksen... Ja syksyn tullen voisi olla tapahtumaideoitakintaas, jotakin muuta kuin bileitä ja perusmiittejä, vaikka niilläkin on paikkansa. Jotakin saatan olla lupaillutkin hölösuuna :))

Horme

Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #12 : 01.08.2025, 01:00 »
Eli baari kanavalla en ole kun oma tapa viestiä on erilainen.
Sama juttu minullakin. Tykkään lukea pitkiä, analyyttisiä ja paneutuvia tekstejä johonkin tiettyyn teemaan liittyen. Tai runoja. Minulle sopii kanssa tällainen otsikoiden alle muodostuva keskustelu, jossa aloittajalla on jokin aihe, johon kommentoidaan ja voin itse valita, mistä aiheista luen. Se on valtava etu verrattuna livekeskusteluihin ja discordiin, joissa keskustelu poukkoilee.

Koen chättäilevän keskusteluformaatin discordissa todella hengästyttävänä ja kaoottisena, varsinkin kun osallistujat eivät välttämättä puhu samasta asiasta, saati mistään, mikä kiinnostaa. Suurin osa siitä tuntuu täysin satunnaiselta hölötykseltä. Chätti on mielestäni jotenkin vanhanaikainen ja kiusallinen formaatti, jos ihmiset eivät tunne toisiaan. Eiväthän he ole oikeasti ryhmä eivätkä mitenkään erityisen kiinnostuneita toistensa chättäilystä vain chättäilyn vuoksi. Se on kuin outo paluu 2000-luvun alun tv-chätteihin, joissa kukin puhui, mistä itse sattui haluamaan ja kaikki chättiä seuranneet näkivät kyllä hänen viestinsä, kiinnosti se tai ei, mutta harva oikeasti pysähtyi kuuntelemaan, vastasi, saati välitti, koska heti chätissä tuli seuraava viesti. Keskustelu poukkoili ja aihe vaihtui, harvemmin ainakaan kiinnostavampaan suuntaan.

Toki discordissakin syntyy välillä kiinnostavaakin keskustelua ja vuorovaikutuksia, mutta täällä se sama keskustelu olisi helpompi löytää ja siihen olisi helpompi palata, kun se olisi tietyn otsikon alla. Palaan usein nauttimaan kiinnostavista teksteistä. Jos discordissa törmään keskustelunpätkään, joka syystä tai toisesta kiihottaa tai muuten stimuloi mielikuvitusta, löydänkö sen enää myöhemmin? No en! Pitää erikseen pistää muistiin, että heinäkuun lopulla 2025 keskustelu oli pari päivää kiinnostavaa kanavalla x. Tsemppiä vain hänelle, joka selaa taakse päin siihen kohtaan kuukausien, jopa vuosien päästä, kun sen haluaa taas lukea... (Jos on jokin keino asettaa keskustelunpätkille kirjanmerkki discordissa, vinkkejä otetaan vastaan)

Täällä voisin laittaa muistutuksen aiheeseen ja uudet ihmiset saattaisivat kommentoida sitä samaa mielestäni kiehtovaa aihetta kuukausien tai vuosienkin päästä. Discordissa keskustelu etenee todennäköisesti täysin muuhun. Johonkin, joka ei yhtä paljon kiinnosta. Ja koska keskustelua kertyy vuodessa niin paljon, ei niitä vanhoja juttuja enää kukaan kommentoi samalla tavalla kuin foorumi-formaatissa. Täällä joku saattaa nostaa vuosiakin vanhoja kiinnostavia ketjuja, joten kiinnostavat aiheet eivät ole ainoastaan tallessa, ne saattavat myös kehittyä ja edetä. Discordissa käy helposti kuten livekeskustelussakin, että keskustelu etenee muuhun eikä aiempaan enää palata. Olen internetissä nimen omaan välttääkseni tämän livekeskustelun haittapuolen ja palatakseni rauhassa ja ajatuksella taakse päin, jos jokin kiinnostaa. Nyt discord ja muut ryhmächätit toivat kaikki livekeskusteluiden haitat takaisin. Vähän kuin olisin livetilanteessa ekstroverttien ryhmän keskellä.

Jos keskustelua ei seuraa, saattaa missata kiinnostavia asioita ilman mitään keinoa löytää juuri sitä asiaa myöhemmin, koska ei voi edes tietää, että sellainen keskustelu oli olemassa. Esimerkiksi sadomasokismi-kanavalla oli kiinnostavaa keskustelua automasokismista, mutta jos olisin tullut kanavalle kuukausien päästä, en tietäisi sitä koskaan olleenkaan ellen lukisi koko keskustelua. Täällä tunnistaisin kiinnostavat asiat todennäköisemmin ihan jo otsikosta eikä täällä tarvitse käydä koko ajan, vaan voi silmäillä läpi otsikot, joita on tullut sinä aikana, kun oli poissa. Se on varmasti tietoista discordilta ja koukuttaa sovellukseen, kun siellä kannattaa käydä useammin, varsinkin jos kanava on vilkas. Varmasti myös yksi syy siihen, miksi ihmiset eivät käy täällä yhtä usein. Hyvin jäsennellyllä foorumilla ei tarvitse olla koko ajan.
« Viimeksi muokattu: 01.08.2025, 04:36 kirjoittanut Horme »

Halinoita

Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #13 : 03.08.2025, 10:17 »
Ilmoittaudun jonon jatkoksi edellisten kommentoijien perään siinä, että tykkään näistä foorumin pitemmistä ja perustellummista, aiheesta (ainakin etäisesti) kertovan otsikon alle jäsentyneistä keskusteluista. Lisäksi haku hakusanalla toimii ja voi löytää vanhojakin, mutta edelleen paikkansapitäviä kommentteja ja vinkkejä itseä mietityttäviin tai kuumottaviin asioihin.

Discordiin liityin vasta hiljattain ja se on kyllä hieman haastava konsepti itselle juuri sen takia, että keskustelua pitäisi seurata koko ajan, että tietäisi, puhutaanko jostain itseä kiinnostavasta. Lisäksi kommentit ovat väkisin tuossa formaatissa melko lyhyitä, tästä syystä välillä vähän epäselviäkin ja osin siitä syystä keskustelu ei myöskään syvenny mihinkään, kun jo tulee uusi keskustelunavaus. Tylsien hetkien ajanvietteenä tuon seuraaminen varmaan toimii, tai sitten toisilleen muuta kautta tuttujen ihmisten keskinäiseen höpötykseen.

Toki kaikessa nettikirjoittelussa käy helposti niin, että oma teksti tulkitaan toisin kuin on sen tarkoittanut. Tai tyrmätään heti ensimmäisessä vastauksessa. Tai mikä ehkä pahinta, vaietaan kuoliaaksi, eli vastauksia ja kommentteja ei tule. Tällaiset torjutuksi tulemisen kokemukset ehkä rajoittavat ihmisten halua osallistua keskusteluun - millä vaan foorumilla tai kanavalla. Omiin sanavalintoihin ja kirjoitustyyliin joutuu kiinnittämään huomiota, että ei ainakaan tahtomattaan toisille näitä kokemuksia aiheuta. Ja miksi sitten taas kukaan tahtoisi tarkoituksella toisen ajatuksia ja valintoja dissata, vaikka ne omista poikkeaisivatkin tai olisivat jotain, minkä itse on kokenut ja käsitellyt jo vuosia sitten?

Foorumin keskusteluilla on sekin merkitys, että jos joku lähestyy tutustumismielessä yksityisviestillä, niin profiilikuvauksen lisäksi henkilön kirjoituksista täällä saa laajemman kuvan ihmisestä kuin vain siinä yhdessä viestissä, joka yksityisviesteihin on kilahtanut. Livemaailman baareissa tavatessa näkee ja aistii toisesta paljon muutakin kuin pelkästään itselle suunnatut sanat, niin täällä nettibaarissa samantyyppistä vaikutelmaa saa lukemalla kirjoituksia. Minkälainen suhtautuminen toisiin ihmisiin ja maailmaan kirjoituksista välittyy ja minkälaisen kuvan persoonasta ja hänen intresseistään tekstit muodostavat?


Midnight

Vs: Hiljaseks vetää, vai vetääkö?
« Vastaus #14 : 03.08.2025, 10:31 »
Itse käytän Discordia paljon muihin harrastuksiin ja nimimerkki on tietenkin eri. Ei jaksaisi luoda täysin uutta profiilia ja sitten vaihdella kahden välillä :-\