Kirjoittaja Aihe: Kevytkenkäinen kirjapiiri 16.1.2026  (Luettu 30 kertaa)

Bestus

  • Asiakas
  • **
  • Viestejä: 59
  • Muumi(o)pappa
  • Galleria
Kevytkenkäinen kirjapiiri 16.1.2026
« : 25.11.2025, 23:04 »
Tällä kertaa luettavana klassikko, Vladimir Nabokovin Lolita.

Wikipedia kertoo näin: "Se on saavuttanut kuuluisuuden uutta luovan tyylinsä ja kiistanalaisen aiheensa vuoksi. Romaani kertoo keski-ikäisen miehen seksuaalisesta hullaantumisesta 12-vuotiaaseen tyttöön. Monet tunnetut kirjailijat pitävät Lolitaa 1900-luvun suurimpana kaunokirjana."   

Lukupiiri kokoontuu Helsingin keskustan kirjastoissa. Ilmoittautuneille kerrotaan tarkemmat koordinaatit yksityisviestillä. Myös etäyhteydellä on mahdollisuus osallistua. Osallistuminen lukupiiriin ei sido mihinkään muuhun kuin yksittäiseen lukupiiriin eikä siitä aiheudu kustannuksia.

Osallistujat ovat erilaisia taustoiltaan. Sinun ei tarvitse olla kirjallisuudentutkija, alan konkari tai mitään muutakaan. Riittää, että olet lukenut tai kuunnellut kirjan (tai osan siitä) ja olet kiinnostunut keskustelemaan siitä hyvässä seurassa. Voit osallistua nimelläsi tai nimimerkillä ja kerrot itsestäsi juuri sen verran kuin katsot tarpeelliseksi. Tämä on hyvin matalan kynnyksen tapahtuma, ja osa osallistujista on sellaisia, jotka eivät juurikaan muuten tämän aihepiirin tapahtumissa käy. Tapahtuman luonne ei näyttäydy ulkopuolisille.

Ilmoittautuminen tähän viestiketjuun tai yksityisviestillä minulle. Vastailen myös mielelläni kysymyksiin.

Proxima Centauri

  • Asiakas
  • **
  • Viestejä: 164
  • Ihmisen kaltainen
  • Galleria
Vs: Kevytkenkäinen kirjapiiri 16.1.2026
« Vastaus #1 : tänään kello 01:17 »
Aiheeseen liittyen varsin kiinnostava, juuri ilmestynyt lehtiartikkeli Lolitan eri painosten kansikuvista eri vuosikymmeninä:

https://tulva.fi/lue/lolitan-kansi-on-kuvittajien-ikuisuusongelma/