Kirjoittaja Aihe: Haavoittuvien kuvaaminen: tilaisuus tekee varkaan - mutta mikä on tarkoitus?  (Luettu 17 kertaa)

Mr Birch

  • V.I.P.
  • *****
  • Viestejä: 1681
  • Testi näyttää, että on aika häipyä (82 % vanilla)
  • Galleria
Ilta-Sanomat: "Hoitajat ottaneet salaa nöyryyttäviä kuvia ja videoita potilaista – virasto varoittaa" (IS 27.10.2026)
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012368825.html

Lyhyet lainaukset:

Lupa- ja valvontavirasto (LVV) kertoo saaneensa tänä vuonna useamman ilmoituksen siitä, että hoitohenkilökunta on kuvannut muistisairasta tai muutoin haavoittuvassa asemassa olevaa asiakasta ilman lupaa.

Kuvaus on tapahtunut hoitotoimien yhteydessä. Asiakas on ollut tunnistettavissa kuvamateriaalista, ja hän on ollut kuvissa tai videoissa intiimissä tilanteessa esimerkiksi ilman vaatteita.

LVV:n tietoon tulleissa tapauksissa työntekijät ovat ottaneet asiakkaasta kuvia tai videoita työpuhelimella ja jakaneet niitä muiden nähtäville.
 
Näitä kuvia ottavien hoitohenkilöiden etiikka on hukassa ja sitä pitää ihmetellä, mitä käyttöä näillä kuvilla on?

Mr Birch