Kirjoittaja Aihe: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?  (Luettu 5297 kertaa)

Pip

Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #15 : 13.07.2025, 00:32 »
Olen suhteellisen samaa mieltä edellisen kanssa. Itsetuntemus ei tule ulkoapäin vaan nimenomaan itsensätuntemisen kautta, johon tietenkin tarvitaan myös ulkopuolista arvostelua. Mikäli arvostelu on pelkästään nedatiivistä, niin siihen helposti reagoituu itsensä halventamisella, mutta mikäli arvostelu onkin positiivistä, niin itsetunto lähtee nousemaan terveellä tasolla.

mistrella

Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #16 : 13.07.2025, 22:04 »
Minä olen dominoiva nainen ja minulla oli täällä  seuranhakuilmoitus. Suurin osa saamistani vastauksista oli ihan asiallisia. Kävin useamman kanssa kahvilla ja kaikki tapaamani henkilöt olivat mielenkiintoisia ja oli kiva tutustua kinky-väkeen. Löysin myös täältä itselleni subi seuraakin ja osan kanssa sessiot jatkuvat edelleenkin. Viestejä tuli vain niin paljon etten pystynyt kaikille vastaamaan.

Mies maalta-69

  • Kanta-asiakas
  • ***
  • Viestejä: 395
  • Sub-mies, joka on vasta astumassa hämärään.
  • Galleria
Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #17 : 14.07.2025, 06:27 »
"Tarjonta" ei vastaa "kysyntää"  :-\

Mr Birch

  • V.I.P.
  • *****
  • Viestejä: 1457
  • Testi näyttää, että on aika häipyä (82 % vanilla)
  • Galleria
Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #18 : 14.07.2025, 08:58 »
"Tarjonta" ei vastaa "kysyntää"  :-\

Ehkäpä tämä ei ole kaikkein toimivin tapa ajatella, kun kyse on valtasuhteisiin perustuvista leikeistä ja ihmissuhdeasetelmista, jos puhutaan ei-kaupallisesta toiminnasta.

Mr Birch

Vimpula

  • Uusi asiakas
  • *
  • Viestejä: 26
  • Property of Juutti ❤️
  • Galleria
Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #19 : 14.07.2025, 17:05 »
Minä olen omassa suhteessani visusti s, mutta tähtien ollessa oikeassa asennossa kiinnostaa myös Dommeilu sopivassa seurassa. Olen joskus hakenut siihen tällä sivustolla seuraa, tuloksetta. En puhu muiden puolesta, mutta minun puolestani seuranhaku on ollut ongelmallista.

Jos haluan olla Domme, haluan silloin myös olla vallan kahvassa (toki toisen rajoja kunnioittaen). Olen kokenut haasteelliseksi sen, että jos olen hakenut seuraa Domme-statuksella, minut on laitettu helposti jonkinlaiseen subimiehen itsensä määrittelemään boksiin. Sen sijaan, että miehet olisivat nöyrästi lähestyneet, esitelleet itsensä ja kyselleet, mitä minä haluaisin, he ovat lähestyneet usein itse kertoen, mitä heille tai heidän pitäisi tehdä. Tämä yhtälö on minusta käsittämätön ja vie minulta välittömästi sen vallan tunteen pois. Koen tulleeni kohdelluksi ei Dommena, vaan jonkinlaisena palveluntarjoajana, mikä ei ollenkaan houkuta seuranhakuun. Pahimmassa tapauksessa subimies asuu toisella puolella Suomea ja odottaa minun järjestävän itseni hänen luokseen, ei osaa kertoa itsestään yhtään mitään ("Tässä olisi subimies! En osaa kertoa mitään, mutta kysy!") ja odottaa saavansa kotiinkuljetuksella juuri tilaamaansa palvelua. Tulee tällöin mieleen, että entäs minä? Minä en ole mikään paketti-Domme aikuisviihdekuvastosta, en välttämättä halua samoja asioita kuin mitä minulle kovasti ehdotetaan. Olen ihan oma itseni, mutta kuka siihen haluaisi tutustua? Entä onko sub itse valmis näkemään vaivaa, kertomaan itsestään ja matkustamaan minun luokseni?

Edellisiä lainatakseni, "kysyntää" tuntuisi olevan, mutta mikäli olet etsimässä autoa, et ehkä osta taloa  ;D Sanat Domme ja sub ovat vain viitteellisiä rooleja, joille kukin antaa oman merkityksensä. Eivätkä ne merkitykset tunnu helposti kohtaavan. Subit hakevat kokemukseni mukaan usein itselleen nautintoa, mutta se tehdään tavalla, joka ainakin omalla kohdallani nimenomaan syö Dommen valtaa (ja mielenkiintoa).

Tämän saa tulkita myös seuranhakuilmoituksena, jos siellä nyt joku kiva ihminen sattuu olemaan  :)

Mies maalta-69

  • Kanta-asiakas
  • ***
  • Viestejä: 395
  • Sub-mies, joka on vasta astumassa hämärään.
  • Galleria
Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #20 : 14.07.2025, 18:16 »
"Tarjonta" ei vastaa "kysyntää"  :-\

Ehkäpä tämä ei ole kaikkein toimivin tapa ajatella, kun kyse on valtasuhteisiin perustuvista leikeistä ja ihmissuhdeasetelmista, jos puhutaan ei-kaupallisesta toiminnasta.

Mr Birch
Toki näinkin. Jos löydätte hyvän, toimivan D/s suhteen, niin pitäkää siitä kovaa kiinni. Ei turhan yleistä herkkua tämä.

Domme_H

Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #21 : 17.07.2025, 08:35 »
No, ei sinänsä taruolentoja seuranhaun suhteen, siinä kun on ihan tolkuton homma yrittää erottaa viesteistä sitten he, joiden kanssa voisi jokin kuvio kehittyä.
Siinä todella saa hakea ja etsiä. Vaan kuten moni ylempänä onkin todennut, se vaan on yksinkertaisesti helpompaa tehdä eri reittiä.
Viimeksi kuin hain seuraa ilmoituksella, oli kaksi kriteeriä: oikeasti alistuva ja ottaa neuloja itseensä.
Sain ensimmäkseen vastauksia, että olisi kiinnostuneita kokeilemaan alistumista ja niitä neuloja kipukynnyksensä testaamiseen. Like it was a same thing.

For fucks sake, testailkaa kipukynnyksenne ja alistumisenne vaikka potkaisemalla varpaita ovenkarmiin tai jotain. En ole mikään elämyspuisto, jossa kokeillaan.

Mutta sen takia viimeksi otin ilmoitukseni pois päivän sisällä, ja löysinkin sitä varsin ihanaa ja parasta seuraa yhteisten tapahtumien kautta.


Joten ei uusia subeja etsivät dommet taruolentoja ole, mutta kuten huomata saattaa, ihan sillä että EI haeta seuraa, joku on kahdessa päivässä kärsimätön. Kun haetaan, aina sama juttu toistuu.


MikkoMystikko

  • Asiakas
  • **
  • Viestejä: 139
  • Idiootti olen :)
  • Galleria
Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #22 : 17.07.2025, 10:34 »
Mutta sen takia viimeksi otin ilmoitukseni pois päivän sisällä, ja löysinkin sitä varsin ihanaa ja parasta seuraa yhteisten tapahtumien kautta.

Mielenkiintoista. Ymmärrän hyvin miksi livenä tosielämässä vaan löytää seuraa helpommin, varsinkin naisena, kun silloin on aidoimmillaan ja vilpittömyys välittyy vähän eri lailla kuin nyt tekstin välityksellä.

Mua on sanottu vilpittömäksi ja että se on tosi hyvä juttu kun esiinnyn ihmisille ja keskustelen yleisön kanssa. Koen että se helpottaa asiaan pääsemistä ihan järjettömästi, tosi hyvin.

Sub joka tietää kuitenkin arvonsa ja tietää kunnolla mitä haluaa (siis on ottanut itestään selvää kokemuksien ym kautta), taitaa olla harvinaista herkkua domeille? En ole itse ollut koskaan dom/sub, mutta tämä dynamiikka tai sosiaalinen osa kiinnostaa kyllä.

napakettu

  • Bizarre Club
  • Asiakas
  • *
  • Viestejä: 226
  • Galleria
Vs: Ovatko uusia subeja etsivät dominat taruolentoja?
« Vastaus #23 : 17.07.2025, 14:47 »
Eivät ole tarua. Täältä löysin täydellisen itselleni ihan ilmoitukseen vastaamalla jokunen vuosi sitten :love: :love:
Tokikaan se ei ollut ensimmäinen eikä tainnut olla edes kymmenes ihminen johon tutustuin ilmoituksen kautta, mutta etsiminen tottavie kannatti. Tsemppiä ja kärsivällisyyttä sulle.