Baarin kannatusmaksut
Itse näkisin että keskustelun yksi punaisimmista langoista on se että vaikka meillä kaikilla on komplekseja, vain harva ymmärtää omiensa päälle, ja ne kompleksit voivat myös ottaa liikaa ohjaksia ihmisestä itsestään. Veteen piirretty viiva. Kukaan ei voi todistaa mitään, koska kukaan ei voi täysin teoretisoida näistä kuin pienen näkymän.
Tässäkin, kuten yleensä, on puurot, vellit ja kalakeitot kivasti samassa kattilassa.
Jos nyt jokin ilmiö, vaikka rikosoikeudellisesti vastuussa oleva narsismi, jota sairastava ei voi kontroilloida käytöstään, on olemassa, niin joo, se on.Ei sitä ketään kyseenalaista.Sitten se, että jos otetaan vallan vitun iso joukko ihmisiä, jotka on vapaalla jalalla, mikä on näiden yksilöiden esiintymistiheys otannassa ?Oletan, että melko pieni, koska suurin osa mainituista, on jo lusimassa. Jokainen googlatkoon itse.
Lainaus käyttäjältä: stoge - 01.10.2026, 17:00Jos nyt jokin ilmiö, vaikka rikosoikeudellisesti vastuussa oleva narsismi, jota sairastava ei voi kontroilloida käytöstään, on olemassa, niin joo, se on.Ei sitä ketään kyseenalaista.Sitten se, että jos otetaan vallan vitun iso joukko ihmisiä, jotka on vapaalla jalalla, mikä on näiden yksilöiden esiintymistiheys otannassa ?Oletan, että melko pieni, koska suurin osa mainituista, on jo lusimassa. Jokainen googlatkoon itse.Siinä määrin kuin onnistun sovittamaan tätä kommenttia siihen, mistä ketjussa puhutaan, viestisi sisältö viittaa psykopatiaan. Ja nimenomaan sellaiseen muotoon, jossa henkilö toteuttaa väkivaltaisuutta tai muuta selkeästi todennettavissa olevaa rikollista toimintaa (huumekauppa, velanperintä).Psykopatiakaan ei tarkoita automaattisesti sitä, että henkilö päätyisi vankilaan - tai ettei hän voisi menestyä yhteiskunnassa. Tai toimia arjessa ihmisten keskellä, näennäisesti yhtenä muiden joukossa. Narsismiin psykopatia kytkeytyy siten, että "kaikki psykopaatit ovat narsisteja, mutta kaikki narsistit eivät ole psykopaatteja". Psykopatiaa pidetään nykyään aivojen biologisena poikkeamana, mikä eroaa narsistisesta persoonallisuuden rakenteesta. Jälkimmäinen katsotaan olevan kehityksen seurausta ja tila, josta voi myös parhaassa tapauksessa edetä pidemmälle.Narsistisen persoonallisuuden rakenteen omaavia ihmisiä on runsaasti. Jos ajatellaan BDSM-skeneä, missä nimenomaan voidaan toteuttaa tällaiselle psyykelle ominaisia taipumuksia sovitusti eli ilman, että siitä kukaan tekee heti rikosilmoitusta (fyysinen ja psykologinen alistaminen, hyväksikäyttö, alentaminen jne. "name your kink"), voi kukin pohtia onko BDSM-skene otollinen ympäristö vai epäotollinen ympäristö tämäntyyppiselle yksilölle, joka kykenee ja haluaa säilyttää yhteiskuntakelpoisuutensa. Jos haluaa rajun vertailukohdan, voi miettiä millaista toimintaa huumausainepiireissä esiintyy naisia kohtaan.
No shit? Tää ketju on saavuttanut sen näille ketjuille ominaisen kriittisen pisteen, että melkolailla ketään kiinnosta kelata taaksepäin ja katsoa mihin kommenteissa viitataan.Kunhan kukin omalla vuorollaan pääsee kertomaan jotain kauhean fiksua itsestään selvyyttä.Eipä siinä mitään, hyvää joulua kaikille!